Anglická debatná liga 2008

Keď sa povie debatovanie, mnohým z nás asi napadne príjemné rodinné posedenie pri kávičke a rozhovor na nejakú nenáročnú tému. Avšak debatovať podľa pravidiel o pálčivých témach ktoré zamestnávajú nejedného svetového politika a navyše v cudzom jazyku- to už je niečo celkom iné. Anglická debatná liga je súťaž v akademickom debatovaní vo formáte World Schools´ Debating Championship, ktorej prvé kolo sa uskutočnilo 22.-24.11. 2008 v Košiciach a zúčastnil sa ho aj trojčlenný tím debatérov z nášho gymnázia v zložení Zuzana Podracká (Y5), Monika Veselá (Y5) a Dominika Crhlíková (Y4).

Na tomto turnaji sme si mali možnosť vyskúšať debatovať na témy ako napríklad „Imigrácia z rozvojových do rozvinutých krajín spôsobuje viac zla ako dobra“, „Kultúra sa stáva nebezpečne komerčnou.“ či „V záujme šírenia politických práv je vhodné nerešpektovať národnú zvrchovanosť.“ Tieto a aj iné témy boli pre nás veľkou výzvou, ktorej sme sa ale nezľakli a podarilo sa nám predebatovať sa až do semifinále turnaja, kde sme sa umiestnili na 3.mieste. Úspešne sa darilo aj tímu, ktorého členkom bola aj Majka Fujková (Y4), podarilo sa im umiestniť na 1. mieste.

Súťaživá, ale zároveň skvelá atmosféra, príjemní ľudia, podnetné témy, cenné skúsenosti a v neposlednom rade aj úspech nášho tímu- toto všetko urobilo z tohto turnaja udalosť, na ktorú žiadna z nás určite tak skoro nezabudne.

Mária Fujková

Všetky články na blogu

DK Sučany