Debatná sezóna 2009/2010

Uplynulý školský rok bol pre Debatný klub Sučany skvelým rokom. Vysoké umiestnenia v slovenských aj anglických turnajoch, modelové zasadnutie Európskeho parlamentu v Štrasburgu, Stredoškolské majstrovstvá sveta v debatovaní, niekoľko úspešných exhibičných debát a mnohé nové tváre. Naši debatéri sa v tomto roku postarali o niekoľko úspechov, ktoré by sme vám chceli týmto článkom pripomenúť.

Slovenská debatná liga

V priebehu roka sa v stredoslovenskom debatnom regióne uskutočnili štyri regionálne turnaje (jeden v Tisovci a tri v Martine). Spolu sa ich zúčastnilo viac ako dvadsať našich debatérov a na každom jednom z nich sa postarali o sučianske víťazstvo. Dominika Crhlíková sa zároveň stala najlepším rečníkom stredoslovenského regiónu. Následne sa tri naše tímy kvalifikovali do Finále Slovenskej debatnej ligy, ktorého sa zúčastnili najlepšie tímy z celého Slovenska. V konkurencii tímov z východu a západu jeden z našich tímov – Matej Kohár, Marek Mikič a Eduard Strapatý vydebatoval bronzovú pozíciu a Matej Kohár sa stal druhým najlepším rečníkom turnaja.

Svetové debatné turnaje

Aj tento rok sa jeden z našich debatérov zúčastnil Stredoškolských majstrovstiev sveta v debatovaní. Najprestížnejšia súťaž pre stredoškolských debatérov každoročne spojí desiatky krajín z celého sveta. Slovenský národný tím, ktorého bol Matej Kohár súčasťou reprezentoval našu krajinu až v ďalekom Katare. Nielen účasťou na svetovom šampionáte ale taktiež výsledkami v slovenskej a anglickej debatnej lige sa Matej zaradil medzi najlepších debatérov nielen nášho klubu ale aj celého Slovenska.

Projekt Euroscola

Koncom jesene naši debatéri prejavili záujem aj o projekt Euroscola. Vyvrcholenie projektu sa uskutočnilo v decembri a jeho súčasťou boli diskusie s europoslancami a odborníkmi na problematiku Európskej únie. Do projektu sa zapojilo vyše dvadsať škôl, z ktorých 8 najlepších získalo úžasnú cenu – cestu do Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Štrnásť členov nielenže vybojovalo druhé miesto v súťaži projektov ale taktiež úspešne reprezentovalo Slovensko na modelovom zasadnutí Európskeho parlamentu. Zvýraznená musí byť najmä práca a odhodlanie Márie Fujkovej, ktorá bola hlavným organizátorom projektu

Anglické debatné turnaje

Okrem slovenských debatných turnajov sa našim debatérom podarilo už opäť obhájiť popredné miesta v turnajoch, kde musia používať anglický jazyk. Prvý anglický turnaj, ktorý sa uskutočnil v Košiciach bol veľkým potešením, keď sa tím Matúš Bachan, Veronika Janovcová a Jaroslav Leitmann prebojoval až do finále turnaja. Matúš Bachan sa umiestnil na štvrtom mieste v súťaži najlepších rečníkov. V apríli sa v Malackách konal medzinárodný turnaj - International Schools Debate Tournament, kde tento tím obsadil tretie miesto a stal sa najlepším slovenským tímom turnaja. Traja debatéri zo Sučian sa umiestnili medzi najlepšími rečníkmi.

Exhibičné debaty

Priblížiť činnosť nášho klubu sme sa snažili priblížiť exhibičnými debatami, ktoré sa uskutočnili počas Dňa otvorených dverí, Večernej školy a Garden party. Ukázali sme vám ako sa debatuje v slovenčine aj angličtine. Tézy boli rôzne - od histórie Slovenska až po ekonomický stav Európskej únie. Na naše rečnenie sa tento rok prišlo pozrieť viac ako sto študentov a rodičov.

A na záver...

Za úspechmi klubu však nie je len schopnosť našich debatérov podať skvelý výkon. Veľké zásluhy na nich majú aj trénerky klubu Dominika Crhlíková a Mária Fujková. Ich ochota, odhodlanie, tvrdá práca a skúsenosti, ktoré s debatou majú si zaslúžia veľký obdiv. Latka, ktorú nastavili v kvalite tréningov a vedenia našich debatérov, je jeden z dôvodov prečo sa náš klub tento rok zaradil medzi najlepšie slovenské kluby. Za spomenutie určite stojí aj ochota Mgr. Silvestra Trnovca, ktorý je za klub oficiálne zodpovedný. Účasť na všetkých turnajoch a podujatiach by však nebola možná bez finančnej podpory Žiackej školskej rady, ktorá poskytla veľkú časť prostriedkov na úhradu registračných poplatkov.

Veríme, že každá ďalšia debatná sezóna bude úspešnejšia !

Všetky články na blogu

DK Sučany