World Schools Debating Academy Slovenia 2010

Viac ako osemdesiat debatérov z deviatich krajín sa toto leto zúčastnilo na druhom ročníku letnej debatnej akadémii - World Schools Debate Academy v Slovinsku. Študenti z Nemecka, USA, Chorvátska, Rumunska, Slovinska, Honk-Kongu, Českej republiky, Kataru a Slovenska strávili týždeň v malom alpskom meste Kranjska Gora, kde podstúpili intenzívny debatný tréning. Medzi zúčastnenými boli aj Matúš Bachan a Jaroslav Leitmann.

Študenti boli rozdelení do dvoch skupín na základe skúseností, ktoré s akademickou debatou majú. Každá skupina mala rozdielny plán a venovala sa rôznym problémom. Akadémie sa taktiež zúčastnili učitelia, ktorých učili ako viesť debatné kluby a rozhodovať debaty. Hneď ráno sme mali niekoľko seminárov, ktoré sa venovali napríklad efektívnejšej argumentácii, faktickým poznámkam alebo správnej interpretácii debatných téz. Po obede sa tímy pripravovali s trénermi na vopred určené tézy, ktoré boli o rozvojovej pomoci. Tréneri, z ktorých väčšina patrí medzi svetovú špičku, sa snažili debatérov usmerniť pri stavbe argumentov na večerné debaty.

Popri debate však ostal čas aj na zábavu. Podniky v centre mesta, ktoré mali na plazmových televíziách pustené majstrovstvá sveta vo futbale boli každý večer plné debatérov. Dievčenská delegácia z Nemecka, ktorá veľmi oduševnene podporovala svojich futbalistov, ostane v pamäti domácich určite dlho. Po návrate do horskej chaty, kde sme boli ubytovaní, medzinárodná socializácia pokračovala často až do neskorej noci (alebo skorého rána).

S Matúšom sme boli v tíme s Heather Pickerell - debatérkou z Honk-Kongu. Spolu sme absolvovali všetky cvičné debaty, kde sme sa nevyhli skutočne kvalitným feedback-om a niekedy aj tvrdej kritike. V druhej časti akadémie tímy medzi sebou súťažili v debatnom turnaji. Po piatich debatách na pripravené i nepripravené tézy sme sa ako víťazi základných kôl kvalifikovali do finále turnaja. Finálová téza znela: Táto vláda verí, že vyrovnanie rozdielu medzi chudobnými a bohatými je dôležitejšie ako ekonomický rast krajiny (This house believes that narrowing the income gap between rich and poor is more important than the overall economic growth of the country). Ako súhlasný tím sme obhájili svoju pozíciu a porazili sme česko-slovinský tím 6:3. Vyhrať turnaj bolo skvelé, no kvantum informácii a rád, ktoré sme v Slovinsku dostali, sú do dôsledku to najlepšie čo nám tento debatný týždeň dal.

Debatná akadémia v Slovinsku je určite jeden z najkvalitnejších tréningov, ktoré môžete ako stredoškolský debatér absolvovať. Spoznáte veľa nových ľudí a získate pekné spomienky. Dávajte si však pozor na rakúske vlaky. Niekedy zvyknú strašne meškať !

Jaroslav Leitmann

Všetky články na blogu

DK Sučany