IDEA Youth Forum Netherlands 2010

Youth Forum, organizované Medzinárodnou debatnou asociáciou - The International Debate Education Association (IDEA), patrí medzi najväčšie medzinárodné debatné podujatia, ktoré sú určené pre stredoškolských debatérov. Mládežnícke fórum je každý rok organizované inou krajinou a toto leto sa študenti z viac ako 30 krajín stretli v holandskej provincii Zeeland, kde strávili dva skvelé týždne plné nie len debaty.

Hneď po príchode na stanicu Zeelandskeho mesta Vlissingen sme sa presunuli do námorníckej základne, kde boli debatéri počas celých dvoch týždňov ubytovaní. Vybavenie vojenského areálu bolo prekvapivo výborné (žiadne slovenské kasárne). Okrem posilňovne a welness centra tu mali aj dva bary a wi-fi internet takmer všade. Študentov z rovnakých krajín zámerne ubytovali na rôznych izbách – tak aby ste spoznali čo najviac cudzích kultúr a národov. Každé ráno sme sa hneď po raňajkách presunuli do Hogeschool – miestnej univerzity, kde prebiehali debaty a semináre.

V prvej časti fóra proti sebe súťažili národné tímy v Medzinárodnom debatnom turnaji Karla Poppera. Medzi 50 tímami boli zastúpené aj krajiny ako Azerbajdžan, Botswana, Zimbabwe, Mexiko alebo Laos. Debatéri sa museli vopred pripraviť na dve tézy: Krajiny by mali zakázať import produktov vyrobených detskou prácou (Countries should ban the import of goods produced by child labor) a V niektorých prípadoch by mladiství mali byť súdení ako dospelí (In some cases juveniles should be tried as adults). Po šiestich debatách v základnom kole mal slovenský tím na konte dve výhry a osem bodov, čo nestačilo na postup do vyraďovacích kôl. Víťazom turnaja sa nakoniec stal tím z Litvy, ktorý vo finále zdolal Veľkú Britániu veľmi tesne – 4:3. Hneď po vyhlásení víťaza sme boli ako slovenská delegácia poctení návštevou slovenskej veľvyslankyne, s ktorou sme sa mohli podeliť o zážitky a skúsenosti, ktoré nám toto medzinárodné fórum dalo. Následne sme strávili poobedie v malom mestečku Middleburg, kde sa finále turnaja konalo. Večer nás čakala Country Expo Night, kde mala každá národná delegácia vlastný stánok, ktorým prezentovala svoju krajinu a jej kultúru.

Okrem vzdelávacieho programu, ktorý sme mali v škole sme sa zúčastnili aj niekoľkých výletov. Strávili sme večer v hosťujúcom Vlissingene, kde sme navštívili pláž a historické centrum. Celý deň sme strávili v uliciach belgického mesta Antwerpy. Okrem exkurzii nám organizátori spestrili večerný program napríklad spoločnou barbecue party, návštevou kina alebo záverečnou party, ktorá sa konala v jednom z tunajších plážových barov.

V druhej polovici fóra boli debatéri náhodne rozdelení do zmiešaných tímov. Na základe výsledkov z prvého turnaja boli tímy vytvorené tak aby boli vyvážené. V tíme som sa ocitol s dvomi začínajúcimi debatérmi – Ethan Sheffield z USA a Ariel Assenova z Kazachstanu. Spoločne sme sa zúčastňovali vzdelávacích seminárov o pravidlách debaty Karla Poppera, stavbe argumentov alebo refutácii. Po niekoľkých cvičných debatách sme sa museli pripraviť na turnaj zmiešaných tímov. Téza pre tento turnaj znela: Vláda by mala zachovať vidiecky spôsob života (Government should preserve rural life). Základné kolá sme ukončili so štyrmi výhrami a postúpili sme medzi osem najlepších tímov turnaja. Aj napriek tomu, že sme boli vyradení hneď v štvrťfinále, turnaj zmiešaných tímov bol pre mňa veľkým úspechom. Naučiť sa spolupracovať s dvomi úplne neznámymi ľuďmi nie je spočiatku jednoduché, no aj napriek rôznym bariéram (či už kultúrnym alebo jazykovým) sa nesmiete vzdať a podať čo najlepší výkon. Veľmi ma potešilo, keď som sa dozvedel, že som sa umiestnil na dvanástom mieste v súťaži rečníkov a zároveň som sa stal najlepším rečníkom z anglicky nehovoriacej krajiny.

Youth Forum je podujatie, na ktorom spoznáte veľa zaujímavých ľudí z celého sveta, navštívite zaujímavé miesta a hlavne získate medzinárodné skúsenosti, ktoré sú na nezaplatenie. Dva týždne strávené v Holandsku boli pre mňa skvelým zážitkom a dúfam, že budúcoročné fórum, ktoré sa bude konať v tureckom Istanbule zažije rovnaký úspech.

Jaroslav Leitmann

Všetky články na blogu

DK Sučany